Chápanie národa

Autor: Norbert Szanyi | 4.3.2013 o 16:20 | (upravené 4.3.2013 o 21:41) Karma článku: 4,84 | Prečítané:  165x

Je veľmi náročné definovať pojem „národ“. Hug Seaton-Warson vo svojej knihe „Nations and States“ sa o vedeckej definícií národa vyjadril, že takáto definícia národa nie je možná. Profesor Šprung vo svojej knižke píše, že národ je spoločenstvo. Anderson sa o národe vyjadril ako politickom spoločenstve vytvorené v predstavách. Vo svojej podstate ide o ohraničené a suverénne spoločenstvo. Šprung vychádza z svojej teórie, že spoločenstvo (ja dané nejakým cieľom) ako také sa nikdy nemôže transformovať v spoločnosť (je dané nejakým faktom). Národ preto nemôže byť politickou spoločnosťou. Na druhej strane Šprung hovorí , že existuje politická spoločnosť a nie spoločenstvo. Teda členom národa sa stávame voľbou.

 

Renan napísal, že podstata národa je, že každý jednotlivec národa, musí mať veľa spoločného a je nutné aby všetci veľa zabudli. Členov národa spája spoloční jazyk, kultúra, mravy a ako ľudské spoločenstvo sa zakladá na faktu narodenia a rodinného pôvodu. Pred stupňom národa je etnická skupina. Etnická skupina je spoločenstvo, ktoré má typický spôsob cítenia, spoloční pôvod a históriu. Národom sa stáva, keď si členovia danej skupiny uvedomia, že tvoria spoločenstvo a majú vôľu zotrvať a zachovať svoju identitu.

Každý národ má právo na sebaurčenie, teda má právo na existenciu a nesmie ho iný národ utláčať alebo nútiť aby „zanikol“ a pridal sa k jeho národu. Každý národ má svoje hranice a ani jeden národ ich nepovažuje za hranice ľudstva. Ani tí najväčší nacionalisti nesnívajú o tom aby celé ľudské pokolenie patrilo do ich národa, hoc kresťania takto uvažovali, že celý svet bude kresťanský, ale otázne je, že či existuje národ kresťanský.

 

 

©Norbert Szanyi,

bez jazykovej korektúry

 

Zdroje:

Benedikt A., Představy společenství, Úvahy o původu šíření nacionalizmu, Karolinum Praha, 2008, 247 s.

Inocent-Mária Szaniszló OP, Človek v spoločenstve štátu a Cirkvi, Heuréka Košice 2012, 147 s.

Šprung, K. Základi pojmy politické filosofie. Křesťanská akademie Řím 1997

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

AUTO

Aké realistické sú plány zakázať autá na benzín a naftu?

Termíny sú zatiaľ orientačné ale dôležité.


Už ste čítali?