Slováci, prepáčte; Magyarok bocsánat

Autor: Norbert Szanyi | 20.5.2013 o 8:17 | (upravené 20.5.2013 o 8:53) Karma článku: 8,14 | Prečítané:  1406x

Dnes som si prečítal zaujímavý članok v týždenníku .týždeň. Bola to reakacia maďarského europoslanca Lászla Surján-a na vyjadrenie ľútosti Štefana Hríba, ktoré boli spáchané voči Máďarom po Trianone a počas Benešových dekrétov.

Reakciu Surjána a vyhlásanie Hríba, vnímam ako začínajúcu sa spoluprácu medzi týmito dvomi národmi. V dnešnom svete je veľmi dôležité aby sme sa o tíchto veciach vedeli rozprávať, verejne. Viesť diskusie, konferencie, aby sa tieto dve strany zblížili. Vypočuť si názory oboch strán na jednlotlivé skutky vtedajších predstaviteľov "moci". Či už sa to týka Aponyiho zákonov, udalostí roku 1863 alebo Benešových dekrétov, Trianonu (to sa týka skôr mocnosti ako Francúzsko, Anglicko, Taliansko).

Považujem za správne, aby sa za tieto skutky verejne ospravedlnilo, aby došlo k zmiereniu a odpusteniu. Je dôležié, aby sme nehádzali každého Maďara, Slováka do je jednó vreca, lebo vrece neunesieme, hovorí staré východné príslovie. Nie každý Maďar je nacionalista a žiada o navrátenie uzemí, ktoré im bolo obraté po Trianone. A nie každý Slovák ma nevysporiadané účty voči Maďarom, ktoré boli spáchané počas silnej Maďarizácie. Berú to ako chyby vtedajších politikov a naučili sa stým žiť. Usilujú sa o zmiernenie a zblíženie. Ako otrepaná fráza hovorí: stavajú mosty a nie múry.

Možno dakto povie, že je to len pro forma, aby sa nepovedalo, že sú to len prázdne slová. Pre niekoho to može znamanať, že áno, berieme istú zodpovednosť za tie skutky. Ak oni sa neospravedlnili, tak by bolo dôstojné a správne urobiť to teraz, lebo v dnešnom svete bez diskusií sa človek nepohne.

Dúfam, že tento krok bude jeden z mnoha, čo privedie tieto národy k zblíženiu, veď máme oveľa viac spoločného ako to, čo nás rozdeľje a navyše.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zakladateľ siete pre deti milionárov: Neukazujú len svoje bohatstvo, ale to, ako žijú

Používať ju môže iba ten, čo má na tisíceurové mesačné členské, pozerať sa ale môže každý, hovorí JURAJ IVAN.

PLUS

Architekt: Niektoré sedačky sú zámerne nepohodlné

Aké zásadné chyby robíme pri zariaďovaní obývačky?

SVET

Zomrel český hudobník Radim Hladík, založil skupinu Blue Effect

Postupne sa prepracoval k vlastnej tvorbe.


Už ste čítali?